Ana Sayfa
Grup Listesi
.
QUEEN
.
Queen, Rock dünyasının en fazla beğeni kazanan ve dinlenen topluluklarından biri olmasından başka bu müziğe kazandırdıkları ile uzun süre anımsanacaktır. Topluluk, 1971 yılında Smile adlı bir Hard Rock grubunun elemanları tarafından kuruldu. Sadece iki yıl süren Smile macerasının ardından gitarist Brian May, baterist Roger Taylor ve vokalist Freddie Mercury aralarına bas gitarist John Deacon'ı da alarak, daha ciddi çalışmalar yapmak amacıyla kolları sıvayıp stüdyoya girdiler. Para kazanmak için işlettikleri eskici dükkanındaki, Victoria dönemine ait elbiselerden esinlenerek grubun adını Queen koydular.
Grubun stili ve bestelerinin ilginçliği, çok geçmeden, EMI Plak Pirketi tarafından farkedildi ve anlaşma yapıldı. İlk konserlerini 9 Nisan 1973'te ünlü Londoner Marque Club'da verdiler. İlk parçaları "Keep Yourself Alive" da 1 Temmuz 1973'te piyasaya çıktı. İki hafta sonra, Queen'in geleneksel Rock kalıplarının dışında motifler kullandığı ilk albümü "Queen", piyasaya çıktığında, İngiltere'de bir anda tüm dikkatleri üzerine çekti. İlk turnelerine de aynı yılın sonbaharında çıktılar. Böylece 1973, Quenn için bir ilkler yılı oldu. Topluluğun gitaristi Brian May'in yüz yıllık bir yangın bölgesinde bulduğu odun parçasından yaptığı gitar da oldukça ilgi toplamıştı. May, daha sonra da gitarlarını, evindeki atölyesinde kendi imal etmeye devam etti. 
Topluluk ilk albümlerine gösterilen ilgiden memnun bir şekilde stüdyoya girdi ve 1974'te "Queen II"yu çıkardı. Gruba Altın Plak kazandıran bu albüm aynı zamanda "Killer Queen" ve "Seven Seas Of Rhye" gibi iki hit parçayı da içeriyordu. Bu albümün yankıları sürerken, Queen İngiltere ve ABD turnelerine çıktı. Üçüncü albümleri "Sheer Heart Attack" çıkar çıkmaz İngiltere'de bir numara olurken, ABD ve Japonya'da da ilk ona girdi. Bu başarılı yükselişi bir de dünya turuyla pekiştiren topluluk, turnenin ardından hiç duraksamadan stüdyoya koştu. Queen denilince ilk akla gelen parçalardan olan "Bohemian Rhapsody"nin de yer aldığı, muhteşem albümleri "A Night At The Opera", 1975'te çıkarıldı. Topluluk adından da anlaşılacağı gibi opera havasındaki bu albümün başarısıyla, bu tip çalışmalara ağırlık verdi ve 1976'da "A Day At The Races"ı çıkardı. Topluluk, bu albümün ardından, İngiltere'deki ünlü Hyde Park'ta verdiği ücretsiz konserde 150bin kişiye seslendi. Kasım 1977'de de "We Will Rock You" ve "We Are The Champions"ın da yer aldığı, "News Of The World"" piyasaya çıktı.
Topluluk, "Live Killers"a kadar yaptığı albümlerle de tırmanışını sürdürdü. Bu ikili konser albümünün ardından, "Flash Gordon" filminin müziğini yapan grup "Another One Bites The Dust" gibi hit 45'liklerle de ününü devam ettirdi. Ancak 1982'de çıkan "Hot Space"in değişik yapısı yüzünden beğenilmemesiyle grup, bir krize girdi.
Topluluk, 84 albümü "The Works" ile populer müziğe döndü. Bu albümde liste başarısını amaçlayan -ki bu amaçlarına ulaştılar- parçalar dikkati çekiyordu. "I Want To Break Free" ve "Metropolis" filminin de müziği olan "Radio Ga Ga" gibi parçalar hayranları tarafından protesto edilip beğenilmezken, İngiltere'de eski Queen aşkı için miting ve yürüyüşler düzenleniyordu. Ancak bu hiçbir şey ifade etmiyordu. Topluluk stilini yavaş yavaş yitiriyordu. Bu stilin son örneklerine May'in solo çalışması "Star Fleet Project"de rastlanıyordu. Van Halen'dan Eddie Van Halen, Alan Cratzer, Phil Chen ve Fred Mandell ile oluşturulan bu solo albüm, 1983 çalışmasıydı. Bu sırada topluluğun diğer elemanları da solo çalışmalara yöneldiler. Solist Freddie Mercury, 1985 yılında "Mr. Bad Guy" adlı bir solo albüm çıkartırken, John Deacon ve Roger Taylor da beste çalışmalarına yöneldiler. 1985'te Live-Aid'e tam kadro katılan topluluk, buradaki şovuyla ve bilhassa "Radio Ga Ga"nın müthiş yorumuyla, henüz zirveden düşmediğini bir kez daha vurguluyordu.
1986'da bir araya gelen grup elemanları, yine pop müzikten etkilenmiş gözüken, "A Kind Of Magic"i doldurdular. Bu albüm İngiltere'nin yanı sıra diğer ülkelerde de iyi bir satış grafiği çizdi ancak eski dinleyicileri bu çalışmadan da memnun olmadı. Bu albümde yer alan parçaları, "Highlander" filminin müziklerinde de kullandıran topluluk, Aynı yılın sonlarında da eski ve yeni parçalarının konser kayıtlarından oluşan ve Budapeşte konserinde kaydedilen "Live Magic"i yayınladı.
Bu arada Freddie Mercury de boş durmuyordu. "Great Pretender" adlı bir 45'lik, ardından ünlü soprano Monserat Caballe'yle birlikte "Barcelona" adlı bir çalışma yaptı. Bu da onun opera tutkusunu sergiliyordu. Yine bu sıralarda davulcu Roger Taylor da Cross adıyla bir grup kurdu. Taylor'ın ilginç bir şekilde ritm gitaristlik ve vokalistlik yaptığı toplulukta, gitarda Clayton Moss, basta Peter Toone, davulda Josh McCrea ve klavyede Spike Edmey yer alıyordu. Cross, "Cowboys And Indians" adlı bir 45'lik ve bir albümden sonra müzik çalışmalarına son verdi.

Freddie Mercury
Üyeleri :
Vokal/Klavye Freddie Mercury
Gitar Brian May
Bas John Deacon
Davul Roger Taylor
.
Albümleri :
1973 Queen
1974 Quenn II
1974 Sheer Heart Attack
1975 A Night At The Opera
1976 A Day At The Races
1977 News Of The World
1978 Jazz
1979 Live Killers (2'li, Konser)
1980 The Game
1980 Flash Gordon (Film Müziği)
1981 Greatest Hits (Derleme)
1982 Hot Space
1984 The Works
1986 A Kind Of Magic
1986 Live Magic (Konser)
1989 The Miracle
1991 Innuendo
1992 Greatest Hits II (Derleme)
1995 Made In Heaven
.
Solo Albümler:
.
Roger Taylor:
1981 Fun In Space
1984 Strange Frontier
1987 Cowboys And Indians
.
Brian May:
1983 Star Fleet Project
1993 Into The Light
.
Freddie Mercury:
1985 Mr. Bad Guy
1992 The Freddie Mercury Album (Derleme)