Ana Sayfa
Iron Maiden Albümleri
Grup Listesi
.
TÜM ZAMANLARIN EN İYİ HEAVY METAL GRUBU:
Iron Maiden
.
Heavy-Metal'in 80'lerin başında yaptığı büyük atağın en önemli kahramanlarından biri Iron Maiden. Bu müziğin Türkiye'de de dinleyici bulmasını sağlayan bir kaç gruptan biri aynı zamanda. Ülkemizdeki 80 kuşağı Rock dinleyicisinin o zamanlardaki favori grubuydu. Benim için hala en iyi grup onlar ve bir numaralı favori grubum olmaya devam ediyorlar.
Iron Maiden'ın hikayesi 1971'de, Wishbone Ash, Jethro Tull ve Genesis hayranı Steve Harris adlı 15 yaşındaki gencin 40 pound'a bir Telecaster bas almasıyla başladı. Ancak o sıralarda Steve'in bir büyük tutkusu daha vardı müzikten başka: İyi bir futbolcu olmak ve West Ham'da oynamak. Sonunda müzik daha ağır bastı ve genç basçı arkadaşlarıyla bir şeyler çalmayı, futbolda kariyer yapmaya tercih etti. Kurduğu grubun bir adı da vardı doğal olarak: Gypsy's Kiss.
Gypsy's Kiss, ufak tefek yarışmalar ve mahalli gösterilerden sonra Smiler'a dönüştü. Grubun diğer elemanları Steve'den bir kaç yaş daha büyüktü. Yine de grup Harris için iyi bir deneyimdi ve grupta belli bir ağırlığı vardı. İlk bestelerini de bu sırada yaptı. Bu besteler daha sonra Iron Maiden'ın ilk konserlerinde de çalınacak olan "Burning Ambition" ve "Innocent Exile"dı.
Heavy Metal'in 80'lerin başında yaptığı büyük atağın en önemli kahramanlarından biri Iron Maiden.
1975'in sonlarında kendi grubunu kurdu. Grubun ismini eski bir film olan "The Man In The Iron Mask"dan esinlenerek koymuştu: "Iron Maiden". 1976 baharında Londra'nın doğusundaki The Cat and Horses Pub'da çalmaya başladıar. Grup fena değildi ama Steve'in beklentileri daha yüksekti. Derken grupta büyük değişiklikler oldu ve genç gitarist Dave Murray ile birlikte vokale Dennis Wilcock, ikinci gitara Bob D'Angelo, davula da Ron Rebel geçti. Altı ay sonra grupta yine bir değişiklik oldu ve Dave ile tarzlarının uyuşmadığını düşünen Bob gruptan ayrıldı. Yeni gitarist Terry Wapram oldu. Bu arada klavyeci Tony Moore da gruba girmişti. İlginç değil mi? Maiden'da klavye...
Bu kadroyla bir kaç pubta çaldılar. Kadro değişmeye devam etmekteydi. Rebel'in ayrılmasıyla davula geçen Barry Purkis, bir kaç gösteriden sonra yerini eski Smiler üyesi Doug Sampson'a bıraktı. Bunu vokale Paul Di Anno'nun geçmesi takip etti ve grup ilk sağlam denebilecek kadrosuna kavuştu. 1977 Punk / New Wave devrimi grubu etkiledi. Konuştukları plak şirketleri onlara saçlarını kesmelerini ve punk yapmalarını önermekteydi. Harris'in yanıtını tahmin edebilirsiniz.
Iron Maiden 1981: Dave, Clive, Paul, Steve, Adrian 1978 sonlarında grup daha ciddi gösterilerde çalmaya başladı ve Cambridge yakınlarındaki Spaceward stüdyolarında ilk kayıtlarını
gerçekleştirdiler. Kaydettikleri parçalar "Prowler", "Invasion", "Strange World", "Iron Maiden"dı. Dave kayıdın bir kopyasını bir radyoda Hard Rock programları yapan Neal Kay'e verdi. Parçalar dinleyicilerin büyük ilgisine mazhar olurken, demo Rod Smallwood'un dikkatini çekti ve gruba menajerlik teklifi götürdü. Bu arada grup Manor Park yakınlarında The Ruskin Arms'ı kendine mesken seçmişti. 

Smallwood'un grubun menajerliğini üstlenmesiyle gelişim başlamış oldu. Ulusal çaptaki ilk gösterilerine çıktılar. İlk büyük performanslarını ise 13 Ekim'de Marquee'da gerçekleştirdiler. Tüm biletlerin satıldığı 700 kişilik konser, gruba EMI ile anlaşma olanağı verdi. Yaz başlangıcında daha sonra "Kerrang"a dönüşecek olan "Sounds" dergisinde "The New Wave Of British Heavy Metal"in öncüsü olarak tanıtıldılar. Music Machine'de iki kez headliner olarak bir kez de Motörhead'in altında çaldılar.

Grubun parçaları "The Soundhouse Tapes", "Metal For Muthas" gibi derleme albümlerde yayınlanmaktaydı. "Sanctuary" ve "Wratchild"ı EMI için kaydettiler. 1980 noelinin ardından Sampson gruptan ayrıldı. Yeni baterist Clive Burr ile birlikte, gitarist Dennis Stratton da gruba dahil oldu. Şubat ayında da bu kadroyla ve Will Malone'un prodüktörlüğünde ilk single "Running Free" yayınlandı. Parça İngiliz listelerinde 44. sıraya kadar çıkarken grup BBC'de "Top Of The Pops" şovuna çıktı. Bu programda The Who'dan sonra, canlı müzik yapan ilk Hard Rock grubu oldular.
14 Nisan'da "Iron Maiden", grubun ilk albümü olarak piyasadaydı. Muhteşem "Phantom Of The Opera" ve "Remember Tomorrow" da bu albümde yer almaktaydı. Albümün ardından ünlü grup Judas Priest'in alt grubu olarak "British Steel" turuna katılarak Britanya'yı dolaştılar. Ardından da iki ay içinde tek başlarına 40 konser verdiler. Grubun muhteşem konser performansı, Iron Maiden'ın tutulmasında en büyük etken oldu o yıllarda da.
Aynı yıl Kiss'in Avrupa turuna destekçi grup oldular ve UFO'nun as grup olduğu Reading Festivali'nde çaldılar. Böylece Steve, en büyük kahramanı Pete Way ile aynı sahnede çalma şansını da elde etmiş oldu. Bu sırada diğer üyelerle farklı müzikal görüşleri olan Dennis gruptan ayrıldı ve küçük Britanya turları yarım kaldı. Adrian Smith'in gruba girmesiyle rahat bir nefes alan grup, Rainbow albümlerinin de prodüktörlüğünü yapmış olan ünlü Martin Birch'ün yapımcılığında ikinci albümünün çalışmalarına başladı. Yılbaşında ünlü Londra Rainbow Theatre'da büyük bir kalabalığa çaldılar.
Eski parçalarından "Wratchild" ve "Genghis Khan"ı da içeren "Killers" albümü, ilk dünya turlarına çıktıkları sırada, Şubat 81'de çıktı ve İngiliz listelerinde 12. sıraya kadar yükseldi. Albüm bir çok büyük ülkede altın plak kazandı. Dünya turu kapsamında ABD, Kanada ve Japonya'yı ilk kez ziyaret ettiler. Japonya'da verdikleri konserleri "Maiden Japan" adlı konser EP'sinde toplayarak piyasaya sundular. "Killer" turunun ardından Di Anno gruptan ayrıldı. Rock'n'Roll tarzı bir söylemi olan Paul'ün ses telleri, Smallwood'un ve grubun diğer elemanlarının yapmak istedikleri müzik için yetersiz kalmaktaydı. Bir diğer Britanyalı Rock grubu Samson'ın solisti Bruce Dickinson bu tarz için en uygun isimdi. 

Bruce'un, Iron Maiden fanlarıyla ilk karşılaşması Rainbow Theatre'da gerçekleşti. Dinleyicilerin deyişiyle "Hava saldırısı ikaz sireni"ne benzeyen güçlü vokali, grubun hayranlarının onu hemen kabul etmesini sağladı. 1981 grup için başarılı gibi gözükse de esas patlama 1982'de gerçekleşecekti.

Steve, Nicko, Bruce, Adrian, Dave; Yıl 1983, klasik Maiden kadrosu bir arada
Yeni albümün ilk 45'liği "Run To The Hills" yayınlandığı sırada grup "The Beast On The Road" turunun Britanya ayağını sürdürmektedir. Yeni albüm "The Number Of The Beast" Britanya listelerine 1 numaradan girerken bir çok Avrupa ülkesi ile birlikte ABD ve Kanada'da, ilk 10 arasında kendine yer bulur. Grup 8 ay süren turne boyunca aralarında Avustralya ve Yeni Zelanda'nın da bulunduğu ülkelerde, toplam 180 konser verir. Albümün diğer önemli parçaları arasında albümle aynı adlı parça dışında konser yorumlarıyla ünlenecek olan "Hallowed Be Thy Name" ve "22 Acacia Avenue" vardır.
1983 Mayıs'ında yeni albüm "Piece Of Mind" yayınlandı ve o da İngiliz listelerinde 3 numaraya kadar yükseldi. Albümün hit parçaları "Flight Of Icarus" ve "The Trooper" oldu. Davulların başında Fransız Heavy-Metal grubu Trust'dan ayrılan Nicko McBrain vardı ve grubun klasik kadrosu tamamlanmıştı artık. Grup, Hull City Hall'da başladığı "World Piece Tour"u yıl sonuna doğru Dortmund'da tamamladı. Bu arada Steve, albüm kapaklarında yer alan Eddie'yi ayağa kaldırdı. 2.5 metrelik bu dev yaratık Iron Maiden'ın konserlerinin de değişmez parçası olmuştu artık.
Powerslave - Albüm Kapağı 1984, grup için yeni albüm çalışmaları öncesi üç haftalık bir dinlenme ile açıldı. Yeni albüm Jersey ve Nassau'da kaydedildi ve Eylül ayında "Powerslave" adıyla yayınlandı. Bu sırada grup Polonya'da başladığı dev turnesi "World Slavery Tour"un 3.haftasındaydı. Turne "Iron Maiden Behind The Iron Curtain" başlığıyla Doğu Bloku'nu da kapsadı. Tur sırasında albüm, İngiltere'de 2 numaraya çıktı. Bu albümün hit parçaları ise "2 Minutes To Midnight" ve "Aces High"dı. Bir de konser yorumuyla doruğa çıkan 13 dakikalık "Rime Of The Ancient Mariner". World Slavery Tour - Pass
Tur çok başarılı geçti, grup gücünün zirvesindeydi. Hammersmith Odeon'da arka arkaya 4 gece çaldılar. Eddie şimdi de 7 metre boyundaydı ve kapanış parçası "Iron Maiden"ın sonuna doğru sahnede görünüp grup elemanlarını telef etmekteydi. Grup, turnenin ABD ayağını yarıda keserek ilk kez Güney Amerika'ya gitti ve "Rock In Rio"da 200.000 kişinin önünde sahne aldı. Ardından ABD'ye geri döndü ve Kaliforniya'daki Long Beach Arena'da 52.000 kişiye, 4 gece üst üste kapalı gişe konserler verdi. Grubun buradaki performansı Temmuz 1985'de yayınlanacak iki plaklık muhteşem "Live After Death" albümünde kullanılacaktı.
Albüm tüm zamanların en iyi konser albümlerinden biri - bence en iyisi - oldu. Ayrıca uzunca bir video kaseti de yapıldı konserlerin ve 1985 sonbaharında piyasaya sürüldü. Albüm listelerde 2 numaraya kadar çıkarken, video da en çok satan müzik videoları arasında yer aldı aylarca. Beş yıl sonra ilk kez gerçek bir tatil yaptı Iron Maiden üyeleri, albüm ve videonun yayınlanmasının ardından. 322 gün süren turne boyunca 24 ülkeyi dolaşmış ve yaklaşık 100.000 mil yol katetmişti grup. Konser ekipmanı da 6 adet tırla taşınmaktaydı. Sahnede oluşturulan güç 21.000 watt, ışıklar da 7.000 watt'tı.
Yeni albüm "Somewhere In Time", Nassau ve Münih'de kaydedildi ve Eylül 1986'da yayınlandı. Albüm İngiltere'de 3 numaraya yükseldi ve belli başlı ülkelerde altın ve platin plak ödülleri kazandı. Yeni albüm grubun stilinde değişiklik olduğunu gösteriyordu. Bazı şarkılarda arka planda da olsa synthesiser kullanılmıştı. Bu durum bazı fanları korkuttu. Albümü tanıtmak için grup yine yollara düştü. Tur 1984'de olduğu gibi demir perde gerisinde Belgrad'da başladı ve 8 ay sonra Osaka'da tamamlandı. Görülmeye değer sahne şovları Eddie'nin de katkılarıyla sürmekteydi. 
Yeri gelmişken biraz da Eddie'den bahsetmekte yarar var. Derek Riggs'in illüstrasyonu olan sevimli mumya Iron Maiden kapaklarının değişmez oyuncusu durumunda. İlk albümün kapağında sokakta yürüyen kendi halinde bir yaratık iken "Killers"da bir katile dönüştü. "Number Of The Beast"de ise şeytanın iplerini elinde tutan bir yaratıktı. "Piece Of Mind"da beyni alınmış ve akıl hastanesinde bir odaya zincirlenmiş bir durumda görünüyordu. "Powerslave"ın kapağında Mısır'ın ünlü Sfenks'i olmuştu. "Live After Death"de mezarından fırlayan bir zombi haline gelen Eddie, "Somewhere In Time" ile birlikte çağ atladı ve silahlı bir Cyborg haline geldi. 1988 albümü "Seventh Son Of A Seventh Son" ile birlikte ise eski Eddie'nin öldüğü ve ruhundan yeni kuşak bir Eddie'nin var olduğu söylenmekteydi. Bu simge yaratık grubun yeni albümlerinde daha modern illüstrasyonlarla yer almaya devam ediyor. Ayrıca single kapaklarında, CD yüzlerinde, tişörtlerde yani Iron Maiden ile ilgili olarak aklınıza gelebilecek her yerde onun değişik figürlerine rastlamak mümkün.
Derek Riggs'in illüstrasyonu sevimli mumya Eddie, Iron Maiden kapaklarının değişmez oyuncusu durumunda
Grup, 1987'de "Twelve Wasted Years" adıyla döküman niteliğinde bir video yayınladı. Konserlerden seçmeler, kayıt aşamaları, grubun başarısında pay sahibi kişiler ve tabi ki grup elemanları ile yapılan söyleşileri içermekteydi film. 1988 yılı grubun yaptığı ilk ve tek "concept" albüme sahne oldu: "Seventh Son Of A Seventh Son". Grubun böyle bir fikri olmamakla birlikte yazılan parçaların birbiriyle bağlantılı gözükmesi albüme böyle bir hava vermişti ve grup da bu durumu kabul etmekteydi. Albümle aynı adı taşıyan 9 dakikalık parçada öne çıkan hikaye, bir ailenin yedinci çocuğu olan kişinin kendisinin de altı çocuğa sahip olması ve kahinlerin doğacak yedinci çocuk üzerine ileri sürdükleri kehanetler ve çocuğun doğuşu üzerineydi. Diğer parçalar da bu parçadaki hikayeyi destekleyen mistik anlatımlar içermekteydiler. Albüm "Number Of The Beast"ten bu yana 1 numara olan ilk albümleri oldu. Albümden çıkan 4 single da ilk 10'a girdi. Bu onlar için büyük bir başarıydı.
1988'de yayınlanan "7th Son Of A 7th Son" albümü, söz ve müzik kalitesi açısından grubun en başarılı albümü çalışması oldu.
Bu seferki dünya turlarına ABD'den başladılar. Konserleri yine hınca hınç doluydu, yaklaşmakta olan Metallica fırtınasına rağmen hala en büyük Iron Maiden'dı. Ağustos ayında geleneksel "Monsters Of Rock" festivalinde headliner olarak sahne aldılar. Festivalin diğer konukları Kiss, David Lee Roth, Megadeth, Guns'n'Roses ve Helloween'di. Grubun sahne aldığı gün festival rekoru kırıldı 102.000 izleyici ile. Dünya turneleri Avrupa konserleri ile devam etti ve İngiltere'deki salon konserleri ile sona erdi. Bir sonraki yıl Iron Maiden'ın yeni hiç bir şey yapmadığı ilk yıl oldu. Yalnızca yıl sonuna doğru "Maiden England" videosu yayınlandı. Grup üyeleri kendilerine ve ailelerine zaman ayırarak enerji depoladılar. 
Iron Maiden 1992: Murray, Harris, Dickinson, McBrain, Gers
1990 başında Bruce Dickinson'ın "Tattoed Millionaire" adlı solo albümü ve Adrian Smith'in ASAP adını verdiği kendi grubuyla yaptığı çalışmalar, Maiden fanları arasında merak, biraz da endişe uyandırmaktaydı. Bir de "Ten Years Of Iron Maiden" adlı 10 albümlük derleme yayınlanınca sorular yükselmeye başladı: "Iron Maiden dağılıyor mu?" Bu sırada Steve'in yeni albüm için çalışmalara başlaması ortalığı biraz yatıştırdı, ama yine de bir şeyler beklenmekteydi. Sonunda Adrian'ın gruptan ayrıldığı açıklandı. Bruce'un solo albümünü çıkarmasından kısa bir süre sonra grubun yeni albümünün çalışmaları da hızlandı ve Steve'in Essex yakınlarındaki şatosunda kurduğu stüdyo'da kaydedilen "No Prayer For The Dying" Ekim başında piyasaya çıktı. Gitarda Bruce'un solo albümünde çalan Janick Gers, yeni Maiden üyesi olarak yer almaktaydı. Klasik kadro ilk firesini vermişti ve grup zirveden inişe geçmişti artık. Yine de albüm 2 numaraya kadar yükseldi. Özellikle, grubun İngiltere'de 1 numara olan tek 45'liği "Bring Your Daughter..To The Slaughter", albümü sürükledi. "No Prayer On The Road" turu her şeye rağmen başarılı geçti. Janick'in sahne performansı da oldukça iyiydi ve Steve ile iyi anlaşmaktaydılar. Grup artık bir markaydı ve üzerinde ismi bulunan her şey çok iyi satmaktaydı.
1990'lara gelinmişti ve Heavy-Metal gruplarının eski havası kalmamıştı. 70'lerin sonunda yükselen Punk ile Hard-Rock'ın başına gelenler, Grunge ve Modern Rock akımlarıyla birlikte Heavy-Metal'in başına da gelecek miydi? Iron Maiden, Metallica, Megadeth gibi gruplar artık standartlaşmış bir müzik türünün temsilcileri durumuna gelmişlerdi ve bu da 90 kuşağının ilgisini fazla çekmemekteydi. Yine de önemli bir satış geliri elde etmeye devam ediyordu Metal'in büyük grupları. 1991 ve 92'de eski heyecandan uzak olmakla birlikte gerçekten kaliteli ürünler de verdiler. Maiden'ın yeni albümü "Fear Of The Dark" da bunlardan biriydi. Albüm gruba üçüncü kez 1 numarayı tattırdı. "Be Quick Or Be Dead" ve "From Here To Eternity" klipleriyle de albümün başarısını devam ettirdiler. Kapaktaki Eddie figürü açılan bir yarışma ile belirlendi ve ilk kez Derek Riggs dışında bir sanatçının, Melvyn Grant'in çizimi kapağı süsledi. Riggs ise bu sırada Eddie için bir çizgi roman hazırlamaktaydı.
Doksanlara gelindiğinde Heavy-Metal'in üstünlüğünü Grunge ve Modern Rock akımlarına kaptırması Iron Maiden'ı da etkiledi.
Dünya turuna İskandinavya'dan başlayan grup Ağustos ayında Donington'a ikinci kez headliner oldu. Aralık ayında Hammersmith Odeon'da sona eren turun ardından işkolik Bruce özel projeleriyle uğraşmaya başladı yeniden. 86 sonrası parçalarının canlı yorumlarına yer verdikleri "A Real Live One" adlı albümlerinin çıkmasının ardından başlayan, Bruce'un Maiden'dan ayrılacağı söylentileri, hemen ardından çıkan ve eski parçaların canlı yorumlarını içeren "A Real Dead One"ın iç kapağında Eddie'nin Bruce'a benzer birini şişlemesiyle kesinleşti. Muhteşem Maiden solisti artık tek başına, Maiden da vokalsizdi.
1994'de Dickinson'ın ikinci solo albümü "Balls To Picasso" yayınlandı, albümde muhteşem parça "Tears Of The Dragon" da yer almaktaydı. Bir yandan müzik çalışmalarını sürdüren Bruce, öte yandan "Raising Hell" adlı bir TV programı yapmakta ve kitap yazmaktaydı. Maiden'da ise işler karışıktı. Yeni solistin kim olacağı Rock fanlarını ve medyasını da oldukça meşgul etmekteydi. Helloween'in solisti Michael Kiske gibi bir çok isim yazılıp çizilmekteydi bu görev için. Sonunda 1990 İngiltere turunda Maiden'ın alt grubu olan Wolfsbane'in solisti Blaze Bailey grubun yeni sesi oldu. Yapı ve ses olarak da doğru bir seçim olduğu daha yeni albümün kayıtları sırasında belli oldu.
Yeni solist Blaze Bailey, grubun aradığı doğru kişi olduğunu "The X-Factor"ın kayıtları sırasında belli etti.
Yeni albüm "The X-Factor" 1995 Ekim'inde yayınlandı. Yeni bir sesin yanında yeni bir yapımcı da vardı albümün künyesinde. 1980'den bu yana çalıştıkları Martin Birch'ün yerine yapımcı sandalyesini Nigel Green ile birlikte Steve Harris'in kendisi paylaşmaktaydı artık. Grup gerçekten de tamamen Steve'in grubuydu artık, karizmatik ön adam Bruce'un gitmesi ile. Yeni dünya turları sırasında ilk kez İsrail ve Güney Afrika'ya gittiler. Doğu Avrupa, Amerika, Kanada ve Japonya da turun diğer ayakları oldu. Bruce Dickinson ise kendini kitap yazma, televizyon programı yapma, eksrim gibi uğraşlara vermiş hatta Atlanta 96 olimpiyatlarına katılan İngiliz milli eksrimci James Williams'ın sponsoru bile olmuştu.
1996 yılında ikili derleme albümleri "Best Of The Beast"i yayınladılar. Albüm önemli bir Iron Maiden kronolojisi niteliğindeydi. Bu arada 1996 yılında çıkan "Skunkworks" albümüyle beklediği başarıyı bulamayan Bruce Dickinson, fazla beklemeden yeni ve oldukça sert bir albüm daha yayınladı 1997 Mayıs ayı sonunda. "Accident Of Birth" adlı albümde eski gitaristi Roy Z. ile birlikte tanıdık bir isim daha vardı gitarist olarak: Adrian Smith. Albüm yine eski Maiden fanları dışında fazla ilgi görmedi. Diğer taraftan, 1997 yılı Iron Maiden'dan yeni bir albüm bekleyenleri de hayal kırıklığına uğrattı.
1998 baharı, yeni Iron Maiden albümünün çıkış tarihi oldu. Grubun bilgisayar oyunu ve "Enhanced CD" gibi promosyonlarla tanıttığı albüm "Virtual XI" adını taşımaktaysı. Albümün tanıtım turnesi ise oldukça ilginç bir grupla birlikte gerçekleşti. Patrick Vieria, Marc Overmars, Paul Gascoigne gibi ünlü futbolculardan oluşmaktaydı bu grup ve Iron Maiden üyeleriyle birlikte oluşturdukları futbol takımı konser verilen şehirlerin ünlü takımlarıyla maç yapmaktaydı konser öncesinde. 

Bir önceki albümle birlikte "Virus" adlı bilgisayar oyununu da piyasaya süren grup, bu albümün destekçisi olarak yine bir oyun yarattı. "Ed Hunter" adlı oyunun kahramanı da yine bizim Eddie'ydi. Albümden çıkan ilk 45'lik olan "The Angel And The Gambler"ın video klibinde de bu oyuna gönderme yapılmaktaydı. 

Grubun Türk fanları açısından 1998'in ayrı bir önemi var. Iron Maiden 7-8 Eylül tarihlerinde İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda iki konser verdi. (Konser yorumu)

Iron Maiden 1998: Dave, Steve, Blaze, Nicko, Janick
Ve muhteşem dönüş... 1999 yılına girildiği sırada grupta tekrar değişiklikler yaşanmaktaydı. Blaze ayrılmıştı. Şubat'ın 10'unda beklenen açıklama yapıldı: "Bruce is back, also Adrian..". Evet, muhteşem solist Bruce Dickinson ile birlikte son solo albümünde ona yardım eden efsanevi gitarist Adrian Smith gruba geri dönmüşlerdi. Gers'in grupta kalmasıyla Maiden ilk kez 6 kişilik bir kadroya ulaşmış oldu, üstelik üç gitaristle. Şimdi yeni planlar vardı. 99 sonunda albüm ve 2000'de tüm dünyayı turlamak.

Mayıs içinde de bilgisayar oyunu "Ed Hunter" çıktı. Yine aynı tarihlerde Bruce'un beşinci solo albümü "The Chemical Wedding" de piyasadaydı. Temmuz-Eylül ayları da "Ed Hunter - Reunion" adı verilen turne ile geçti. Mini diyebilecegimiz turne Kanada-ABD'de ve Avrupa'da toplam 20 kadar şehri kapsamaktaydı. Avrupa ayağında alt grup Megadeth oldu. (Alt gruba bakar mısınız?)

Grubun bu yeni ama eski kadrosuyla yaptığı "Brave New World" 2000 yılının Mayıs ayında piyasaya çıktı. Albümden çıkan ilk 45'lik "The Wicker Man" ise Mart sonunda piyasadaydı. Albüm yine bildik Iron Maiden formlarıyla örülü ve grubun 20 seneyi aşan olgunluğunu yansıtıyordu. 2000 sonunda albümden ikinci single olarak "Out Of The Silent Planet" yayınlandı.
Heavy-Metal'in simge grubu Iron Maiden bunca yıl sonra yaşlı ve olgun bir grup olarak kariyerine devam ediyor. Başka bir deyişle Eddie hala yaşıyor…
Iron Maiden 1999: Dave, Janick, Nicko, Bruce, Steve, Adrian

Üyeleri :
Vokal Bruce Dickinson

Paul Di Anno
Blaze Bailey

1982 - 1993,
1999 - ..
.. - 1982
1994 - 1999
Gitar Dave Murray
Gitar Adrian Smith

Dennis Stratton

1981 - 1990,
1999 - ..
.. - 1981
Gitar Janick Gers 1990 - ..
Bas Steve Harris
Davul Nicko McBrain
Clive Burr
1983 - ..
.. - 1983
Muhteşem üçlü iş başında: Murray, Harris ve Smith 80'li yıllardan bir konserde.

Albümleri :
1980 Iron Maiden
1981 Killers
1981 Made In Japan (Konser)
1982 The Number Of The Beast
1983 Piece Of Mind
1984 Powerslave
1985 Live After Death (Konser)
1986 Somewhere In Time
1988 Seventh Son Of A Seventh Son
1989 Ten Years Of Iron Maiden (10'lu set)
1990 No Prayer For The Dying
1992 Fear Of The Dark
1993 A Real Live One (Konser)
1993 A Real Dead One (Konser)
1993 Live At Donington (Özel Basım)
1995 The X-Factor
1996 Best Of The Beast
1998 Virtual XI
2000 Brave New World
Eddie rules...

 IRON MAIDEN'IN LİSTE BAŞARILARI :
Yıl Albüm
Liste
Başarısı
Yıl 45'lik
Liste
Başarısı
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1988
1990
1992
1993
1993
1993
1995
1998
2000
Iron Maiden
Killers
The Number Of The Beast
Piece Of Mind
Powerslave
Live After Death
Somewhere In Time
Seventh Son Of A Seventh Son
No Prayer For The Dying
Fear Of The Dark
A Real Dead One
A Real Live One
Live At Donington (Özel Basım)
The X-Factor
Virtual XI
Brave New World
4
12
1
3
2
2
3
1
2
1
3
2
-
8
4
1980
1980
1980
1981
1981
1982
1982
1983
1983
1984
1984
1985
1985
1986
1986
1988
1988
1988
1989
1990
1990
1992
1992
1993
1993
1995
1996
1998
1998
2000
2000
Running Free
Sanctuary
Women In Uniform
Twillight Zone
Purgatory
Run To The Hills
The Number Of The Beast
Flight Of Icarus
The Trooper
Two Minutes To Midnight
Aces High
Running Free (Live)
Run To The Hills (Live)
Wasted Years
Stranger In A Strange Land
Can I Play With Madness
The Evil That Men Do
The Clairvoyant
Infinite Dreams (Live)
Holy Smoke
Bring Your Daughter
Be Quick Or Be Dead
From Here To Eternity
Fear Of The Dark (Live)
Hallowed Be Thy Name (Live)
Man On The Edge
Sign Of The Cross
The Angel And The Gambler
Futureal
The Wicker Man
Out Of The Silent Planet
34
29
35
31
52
35
18
11
12
11
20
19
26
18
22
3
5
6
6
3
1
2
21
5
9
10

Iron Maiden ile ilgili her türlü bilgi için:
Iron Maiden Official Website: www.ironmaiden.com

Bruce Dickinson'ın solo çalışmaları ile ilgili bilgi için:

www.brucedickinson.com