Ana Sayfa
Megadeth Albümleri
Grup Listesi
.
Megadeth
.
Heavy Metal'in son altın döneminin en önemli gruplarından olan Megadeth'in hikayesi 80'li yılların başına uzanmakta. Her şeyin başlangıcı, diğer bir büyük grup, Metallica'nın kuruluşuna dayanıyor. 1982 yılı başlarında Los Angeles'da, Lars Ulrich ve James Hetfield'ın kurduğu Metallica'nın üçüncü üyesi eski Panic gitaristi Dave Mustaine'di. Mustaine, bir yıllık Metallica macerasını, ilk albümleri "Kill'Em All"'un hazırlıkları sırasında, Nisan 83'te noktalamak zorunda kaldı ve yerini Kirk Hammett'a bıraktı.
Mustaine, vakit kaybetmeden basçı David Ellefson ve davulcu Lee Rash ile birlikte kendi grubunu kurdu. Atom bombası gibi bir nedenle binlerce kişinin bir anda ölmesi anlamına gelen "mega death" deyiminin bozulmuş hali olarak "Megadeth"i grubuna ad olarak seçti. Gruptaki solo gitar eksiğini Slayer gitaristi Kerry King doldurdu ve bir süreliğine grupla konserlere çıkıp, Chris Poland'ın Megadeth'e katılmasıyla da Slayer'daki işlerine geri döndü. Bu arada Rash de ayrıldı ve bagetleri Gar Samuelson'a devretti.

1984 yılında grup Combat Records ile anlaştı. İlk albüm "Killing Is My Business... And Business Is Good!" ise ancak bir yıl sonra Mayıs 1985'de çıktı. Albümde, Metallica'nın ilk albümünde, Mustaine'in de katkısının olduğu 4 parçadan biri olan "Four Horsemen"in yeni sözlerle yazılmış hali "Mechanix" de vardı.

Grubun ilk kadrosu: Poland, yeni yetme Mustaine, Samuelson ve Ellefson
Bir yıl sonra Kasım 86'da ikinci albümleri "Peace Sells... but Who's Buying?" çıktı. Aynı sıralarda tüm zamanların en iyi albümü "Master Of Puppets"ı çıkarmış olan Metallica, basçıları Cliff Burton'ın ölümüyle sonuçlanacak otobüs kazası ile sarsılmaktaydı. Yıl sona ermeden EMI'ın bir kolu olan Capitol Records grupla anlaşma imzaladı ve "Peace Sells"in haklarını Combat'tan satın aldı. Grup, "Wake Up Dead" turuna başladı. Turun alt grubu Overkill'di. Turun son durağı olan Hawaii'de Poland ve Samuelson, Mustaine'in bencil ve despot tutumuna daha fazla dayanamayarak gruptan ayrıldılar.
Megadeth yavaş yavaş büyüyor, yıl 1987: Behler, Ellefson, Mustaine, Young 1987 başında Megadeth, Alice Cooper'ın "Constrictor" turunda alt grup oldu, ardından da Mercyful Fate ile turladı. Bu süre içinde davula Chuck Behler geçmişti. Gitara da geçici olarak Malice grubundan Jack Reynolds yardım ediyordu. Yıl sonuna doğru Jeff Young'ın gruba girişiyle Reynolds kendi grubuna döndü.

1988, grubun adını daha fazla duyurmaya başladığı yıl oldu. Mart ayında çıkan üçüncü albüm "So Far, So Good... So What!"ın ardından Dio'nun alt grubu olarak Avrupa turuna çıktılar. Son albümlerinden "In My Darkest Hour" ile, Alice Cooper, Motorhead gibi isimlerin de bulunduğu "Decline of Western Civilization 2: The Metal Years" toplama albümünde yer aldılar. Bu parçalarından başka, albüme koydukları Sex Pistols parçası "Anarchy In The UK" in "in USA" yorumuyla da dikkat çeken grup, bunun sonucu olarak, Monsters Of Rock - Castle Donington festivalinin gelmiş geçmiş en iyi şovu olan ve Iron Maiden'ın ana grup olduğu 1988 konserlerinde yer aldı. Yıl sonunda Avustralya turunu iptal eden grupta içki ve uyuşturucu ile boğuşan Mustaine'in sağlık sorunları baş gösterdi.

1989 yılında Young ve Behler ayrıldı. Mustaine de bir tedavi programına devam etti. Temmuz ayında Nick Menza, yeni eleman olarak grupta bagetleri eline aldı. Kısır geçen 89'un ardından yeni yıl ile birlikte Alice Cooper'un "No More Mr. Nice Guy" adlı parçasını Wes Craven'in "Shocker" filmi için yorumladılar. Parça, grubun üç kişi çalarak kaydettiği tek parça oldu. Şubat ayında Marty Friedman gruba dahil oldu. Burada biraz durup Friedman'ın geçmişine de bir göz atmakta fayda var.
Metal dünyasının en başarılı gitaristlerinden biri olan Friedman, adını Hawaii grubunda duyurdu. 1983-86 yılları arasında çıkardıkları 3 albümden sonra gruptan ayrılarak Jason Becker ile birlikta Cacophony adıyla bir gitar ikilisi oluşturdu. İkili, muhteşem denilebilecek iki gitar albümü "Speed Metal Symphony" (1987) ve "Go Off"'u (1988) çıkardılar. Bu arada Friedman, ilk solo albümü "Dragon's Kiss"i de 1988 içinde çıkarmıştı. 1990 başlarında Becker'ın bir hastalığa yakalanarak müzik hayatını noktlamasıyla Cacophony de dağılmış oldu.
Tekrar Megadeth'e dönersek. Grup Ekim 1990'da en başarılı çalışması olan "Rust in Peace"i çıkardı. Ardından da Slayer, Suicidal Tendencies, ve Testament ile birlikte "Clash of the Titans" turunu geçekleştirdi. 1991 başında da yeni albümü "Painkiller"ı yayınlayan Judas Priest'e alt grupluk yaptı. Bu sırada grubun "Rusted Pieces" adlı videosu piyasaya sürülmüştü. "Bill & Ted's Bogus Journey" filmi için "Go To Hell"i yapan grup, "Clash of the Titans"ın ABD ayağında da Slayer, Anthrax, ve alt grup olarak Alice in Chains ile sahne aldı.
1992 başında "Super Mario Bros"a verdikleri "Breakpoint" ile film müziği yapmaya da devam eden grup Temmuz ayında bir diğer başarılı albümü "Countdown to Extinction"ı çıkardı ve Stone Temple Pilots ile ABD turuna çıktı. Tur sonrası dinlenme döneminde Marty Friedman ikinci solo albümü "Scenes"i, davullarda Nick Menza'nın yardımıyla çıkardı.
1993, yine çeşitli televizyon şovları ile geçti. Bu süre zarfında Mustaine, Diamond Head'in "Death and Progress" albümünde konuk sanatçı oldu. Grup, Milton Keynes Bowl'da Diamond Head ve Metallica ile birlikta sahne aldı, Iron Maiden'ın Avrupa turunda bir kaç konserde alt grupluk yaptı. Aerosmith'in "Get A Grip" turunda onlarla aralarında sorun çıktı ve turu bırakmak zorunda kaldılar. Pantera ile birlikte "Countdown to Extinction" turuna devam ettiler. Bu yılki soundtrack çalışmaları ise Schwarzenegger'in "Last Action Hero" filmi için yaptıkları "Angry Again" ve "The Beavis and Butthead Experience" için yaptıkları "99 Ways to Die" oldu.
Ertesi yılın sonlarına doğru beşinci stüdyo albümleri "Youthanasia" çıktı. MTV'nin "Night of the Living Megadeth" gecesinde çalan grup, "Nativity in Black: A Tribute to Black Sabbath" derlemesinde "Paranoid"i yorumladı. Bu arada yine içki sorunları yaşayan Dave Mustaine de uzun bir tedavi sürecini başarıyla tamamlamıştı.
1995 yine bir soundtrack çalışma ile açıldı: "Tales from the Crypt Presents: Demon Knight" için yaptıkları "Diadems". Ocak ve Şubat'ı "Youth" dünya turunda Corrosion of Conformity ile geçirdiler. Mart ayında da çeşitli soundtrack ve cover parçalarını "Hidden Treasures" adlı bir derlemede toplayarak Avrupa'da piyasaya sürdüler. Aynı derleme Temmuz'da ABD ve Japonya'da da yasyınlandı. Temmuz-Ağustos aylarında Flotsam and Jetsam, Korn ve Fear Factory ile "Reckoning Day" turunu gerçekleştirdiler. Marty Friedman'ın, davullarda yine Menza'nın olduğu, üçüncü solo albümü "Introduction" da bu sıralarda geldi. Bir yıl sonra da dördüncü albümü "True Obsessions" yayınlandı. 1996 yılı, Megadeth üyelerinin kendi özel projelerine eğildiği bir yıl olarak geçti.
1997 Haziran'ında "Cryptic Writings" albümü piyasaya çıktı. Albümde yer alan "Almost Honest" parçasının yeniden düzenlenmiş hali "Mortal Kombat - Annihilation" soundtrack'inde kullanıldı. 1998 yılında grup "Ozzfest'98"de çaldı. Temmuz ayı bir ayrılığa sahne oldu ve bacağındaki ciddi bir kist nedeniyle ameliyat olan Nick Menza gruptan ayrılmak zorunda kaldı. Grubun yeni davulcusu, Alice Cooper'ın grubundan, bir ara Suicidal Tendencies'de de çalan Jimmy DeGrasso oldu.
Emektar baterist Nick Menza
2000'li yıllara girerken yaşlı bir Megadeth: Ellefson, DeGrasso, Mustaine, Friedman
1999 ile birlikta grup tekrar stüdyoya girdi. Bu arada grubun ilk davulcusu Gar Samuelson'un 14 Temmuz günü, evinde ölü bulunduğu açıklandı. Ölüm nedeni, yaşamsal organların nedensiz bir şekilde karmaşaya girmesi olarak açıklandı. Yaz aylarını radyo şovlarında çalarak geçiren Megadeth, "Universal Soldier 2" filminde kullanılan "Crush 'Em" parçasının da yer aldığı yedinci albümü "Risk"i 31 Ağustos'da çıkardı. Heavy Metal'in parlak günlerinin geride kaldığı bu günlerde Megadeth de son albümüyle hayal kırıklığı yarattı. Grup Eylül ayında, eski üyelerine tekrar kavuşan Iron Maiden'ın Avrupa Turu'nda alt grupluk yaptı. Grubun "Killing Road" turu ABD'nin çeşitli şehirlerinde devam ederken büyük bir şok yaşandı ve grubun belkemiği sayılabilecek elemanı gitarist Marty Friedman, solo çalışmalarına daha fazla zaman ayırmak amacıyla gruptan ayrıldı. Turun son bir kaç konserinde Savatage'den Al Pitrelli gitar çalarak gruba destek oldu. Pitrelli daha sonra grubun yeni gitaristi olarak da duyuruldu.
Grup 2000 yılı içinde müzikal yön çatışmaları nedeniyle Capitol'den ayrılarak, Iron Maiden'ın menajeri Rod Smallwood'un plak şirketi Sanctuary ile anlaştı. Grubun eski kayıtları "Capitol Punishment: The Megadeth Years" adıyla yayınandı. Yeni plak şirketi ve yeni kadrosuyla köklerine dönme amacındaki Megadeth, yeni albümünü Mayıs içinde yayınladı. "The World Needs A Hero" adını taşıyan albüm, grubun eski hayranları açısından yine tatsızdı. Grup albüm sonrası çıktığı dünya turunun Avrupa ayağı kapsamında ilk kez Türkiye'ye geldi ve 3 Temmuz akşamı İstanbul Maslak-Venue'de verdiği konserde, yaklaşık 3000 kişiye seslendi. 90 başlarındaki süper kadro olmasa bile beklentileri karşılayan bir konserdi (Konser yorumu).

Üyeleri :
Vokal/Gitar Dave Mustaine
Gitar Chris Poland
Jeff Young
Marty Friedman
Al Pitrelli
1983 - 1987
1987 - 1989
1989 - 2000
2000 - ..
Bas Dave Ellefson
Davul Gar Samuelson
Chuck Behler
Nick Menza
Jimmy DeGrasso
1983 - 1987
1987 - 1989
1989 - 1998
1998 - ..
.
Albümleri :
1984 Killing Is My Business
1986 Peace Sells, But Who’s Buying
1988 So Far,So Good...So What?
1990 Rust In Peace
1992 Countdown To Extinction
1994 Youthanasia
1994 Hidden Treasures (Cover / Derleme)
1997 Cryptic Writings
1999 Risk
2000 Capitol Punishment: The Megadeth Years (Derleme)
2001 The World Needs A Hero
Marty Friedman'ın Solo Albümleri :
1987 Speed Metal Symphony (Cacophony ile)
1988 Dragon's Kiss
1988 Go Off (Cacophony ile)
1992 Scenes
1995 Introduction
1996 True Obsessions

Megadeth ile ilgili her türlü bilgi için:
Official Megadeth Site:  www.megadeth.com