Ana Sayfa
Motosiklet Ana Sayfa
.
GÖLLER TEMALI AİLE GEZİSİ
.
Gün 1-2
Gün 3
Gün 4
Gün 5
Gün 6
Gün 7
Gün 8
.
Söğüt ve İznik, Tarihi Esintiler
12 Ağustos 2005 Cuma, 6.Gün:
(Afyon-Kütahya-Bozüyük-Söğüt-Bilecik-Yenişehir-İznik, 273 km)

Sabah yine bir havuz keyfinin üstüne otelden ayrılmak bu kez zor geldi, ama yolcu yolunda gerek. En geç çıkış burada; saat 12. Yine hızlı bir tempoyla Kütahya'dayız, kısa bir mola ve ardından yine haydi yallah deyip Bozüyük. İnanılmaz bir şehir içi trafiği, Çorlu'nun içinden E5 geçen eski günlerini hatırlattı bana. İyi ki motorluyuz, aralardan sıyrılıp, ucu görünen Söğüt tabelasına dalış ve tırmanışa geçiş.

Yukarıdan Bozüyük:

Virajlı ve dar bir yoldan 20 km.lik bir yolculukla Söğüt'teyiz. Osmanlı İmparatorluğu'nun doğduğu yer. Ertuğrul Gazi Türbesi ve karşısında 16 Türk devletinin bayrakları ve kurucularının büstleri. İlginç bir heyecan var içimde, Türk damarım mı kabardı ne?
Kurtuluş savaşı öncesi Söğüt'ü işgal eden Yunan askerleri türbeyi kurşunlamışlar. Bu nasıl bir hınçtır, anlaşılır gibi değil.
Yörük çadırında gözleme / ayran.
Kültür gezisindeki İskenderunlu geveze öğretmenlerle sohbet. Ben karşıya bayrak ve büstleri resimlemeye gittiğimde bir bayan öğretmen benim motora binip fotoğraf çektirmiş, inerken de düşmüş...

Artık kalkmalıyız, Bilecik okuna sapıyoruz. Yol tamiri adı altında zaten daracık ve virajlı yollara özellikle de viraj bölgelerine irice taneli bir çeşit kum/toprak döküyorlar; virajlarda daha güzel kayıp düşelim diye. Peşimizde de üstümüzden geçmek için fırsat kollayan son gaz kamyonlar. Bu yolları ve civarını görünce Bilecikli motorseverlerin niye endurocu olduğunu anlıyorum. Söğüt civarını görünce çözdüğüm (Formdayım yani, her şeyi çözüyorum bugün) bir diğer şey de Osmanlı'nın nasıl bu kadar büyüdüğü. Adamlara öyle bir yer vermiş ki Selçuklu Sultanı, ne yapsınlar, o tepeden bu tepeye at koşturup civar kalelere saldırmaktan başka bir eğlence bulamamışlar.

Zar zor Bilecik'teyiz.

Hoş Bilecik'ten çıkmak da zor ya o mıcır kaplı rampalarda. Hemen Bursa yoluna sapıyoruz, ama işkence bitmedi. Yenişehir yolunun yarısına kadar peşimizde hız manyaklarıyla virajdan viraja başımız dönmüş durumda. Arkada kalıp arabaların önüne set çeken Bahar'ın durumu daha vahim tabi. Sonunda Yenişehir'deyiz. Opet'te durup benzin alıyoruz. İşletmeci genç de motor meraklısı, bir Honda CGL125 ile başlamış, büyütmeyi düşünüyor. Fazer'a bakıyormuş ama Bahar'ın F650GS'yi de beğeniyor. Biraz daha para biriktirip fuar zamanı gelecekmiş İstanbul'a. Burada Opet'in tuvalet anlayışına tekrar hayran kalıyoruz. Bahar'ın tavsiyesi: Bayansanız, ihtiyaç molası için kensinlikle Opet'lerde durun. Kısa bir yol ve biraz daha viraj, sonunda İznik.
Emniyetin önündeki nöbetçi polisin ve komşu esnafın tarifiyle göl kıyısında Çamlık Motel. Yıllar önce restoranında balık yemiştik galiba ama bu kadar bakımlı görünmüyordu. 2 kişilik oda-kahvaltı 75 YTL, banyo, 24 saat sıcak su vs. İznik'te de sahil konserleri varmış. Bu akşam şiir dinletisi ve Hüner Coşkuner, yarın Şükriye Tutkun, pazar da Soner Arıca. Neyse bizi ilgilendirmiyor, biraz sahil turu, yemek, yatak.
Yorgunluk artıyor artık.
Afyon-İznik fotoğrafları
.
5.Gün: Akşehir - Afyon
7.Gün: Akçakoca
.
Gün 1-2
Gün 3
Gün 4
Gün 5
Gün 6
Gün 7
Gün 8