Ana Sayfa
Motosiklet Ana Sayfa
.
ORTA ANADOLU GEZİSİ
.
Giriş
Gün 1
Gün 2
Gün 3
Gün 4
Gün 5
Gün 6
Gün 7
Gün 8
Gün 9
.
Kestirme Yollardan Festivale
1 Temmuz 2006 Cumartesi, 1.Gün:
(Maltepe-Pendik-Yalova-Orhangazi-İnegöl-Bozüyük-Eskişehir-Seyitgazi-Kırka-Büyükyayla
298km)

Gezi öncesi her iki motosiklet de servis gördü. Benimkinde sorun yoktu ama Borusan'ın randevu işleriyle gezi başlangıcından 2 gün önceye kalan Bahar'ınkinin bakım işi yüzünden cuma akşamı bir İstinye seyahati yapmak zorunda kaldık. Motoru al gel, çantaları topla, saat 2'de yat, neredeyse sabah ezanıyla kalk, son hazırlıkları yapıp motorları yükle derken, 06:40'da garajın kapısında hazırdık.

07:00 feribotuyla Pendik-Yalova geçişi ve Orhangazi'den sonra rotayı İznik Gölü'ne çeviriş. Otoyol işleri Enduro kullanıcılarına göre değil tabi, manzaralı ve virajlı dar arayollardan iyisi yok. Gölün güneyinde Sölöz'de tır şoförü sohbeti eşliğinde kahvaltı.
Sonra Katırlı Dağları'na doğru yükseliş. Tırcı amcanın söylediği kestirme yoldan İnegöl'e varış ve kısa mola. Bilenleriniz vardır, bu yol gerçekten hoş bir yol, İznik Gölü manzarasını arkanıza alarak yükseliyorsunuz önce. Sonra dağlar arasındaki vadide sıralanmış köyler arasında kayboluyorsunuz. Sonrası Yenişehir ve İnegöl civarında büyük bir düzlük. Yolun tek kötü yanı biraz dar olması ve yolu bilip kullanan diğer grup olan tırlarla biraz fazla yakın temasa girmeniz.

İnegöl'deki molanın ardından sorunsuz bir yol üzerinde Bozüyük ve yakıt ikmali. Buradan Eskişehir'e doğru yoldayız, ismi lazım değil sırtında SuperEvaRiders "patch"i olan uzun saçlı bir serseri motorcu yanımızdan geçiyor 1100 DragStar'ının gürültülü egzoslarıyla. Biraz ileride bir çiğ börekçide durup arkadaşla bir iki laf edip, açlığımızı yatıştırıyoruz bir yandan da. Sonrasında acele işleri olan DragStar uzuyor, biz de İç Anadolu'daki ilk şehir tabelamızın önüne sakin bir şekilde varıyoruz.

Festival komitesi iyi çalışmış, Eskişehir girişinden itibaren her yerde görünen okları takip ederek Seyitgazi istikametine dönüyoruz. Biraz ileride yol yapımı tabelası var ama doğrusu bu kadar kötüsünü beklemiyoruz. Seyitgazi'ye vardığımızda iç organlarımız yer değiştirmiş durumda. Karayolları bu festivale sadece enduro tarzı motorların gelmesini sağlamaya çalışmış anlaşıldığı kadarıyla. Festival alanında bu yolu gece alarak gelenleri duyduğumda tebrik etmek geliyor içimden. Tabi çoğu yolun bu durumda olduğunu bilmiyormuş, yoksa böyle bir yola gece girmek cesaret ister. Gezinin sonraki günlerinde "yol yapımı, şu kadar km" yazılarını gördükçe hep ürktüm. Neyse ki bir iki yer dışında korkulacak kadar kötü değildi.

Tepede Seyit Battalgazi türbesi. Aklıma "Cüneyt" filmleri geliyor nedense.

Seyitgazi ilçe merkezi ve Kırka beldesini geçtikten sonra Büyükyayla mevkiine dönüyoruz, saat 15:10 gibi festival alanındayız. Bu seferki festival bir gölet kenarında ve evvelkilere oranla daha geniş bir alana yayılmış durumda.
Kayıt sırasında verilen hediyelerinden, yeme içme tuvalet hizmetlerine kadar iyileşme söz konusu; ama nedense bir sönüklük var, SuperEvaRiders gibi grupların eksikliği hissediliyor açıkça. Kısacası teknik açıdan her şey çok iyi ama ruhu gitmiş bu festivalin.
Ankara ve Antalya'dan bir kaç dost SuperEva ile sohbet, yıllık (!) CoolRider görüşmesi ile alınan Konya - Karaman civarı tüyoları ve akşam yemeğinin ardından sadece 3 saatlik uykunun da verdiği yorgunlukla çok erkenden düşüyoruz çadıra uyumak için.

Yarın; ilk hedef Konya.

İlk günün fotoğrafları
.
Giriş
2.Gün: Büyükyayla-Konya
.
Giriş
Gün 1
Gün 2
Gün 3
Gün 4
Gün 5
Gün 6
Gün 7
Gün 8
Gün 9